Vishay Semiconductor/Diodes Division SB2H90-E3/54
SB2H90-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SB2H90-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO204AC
Datasheet Download
SB2H90-E3/54.pdf
Availability of SB2H90-E3/54
QUANTITY
SB2H90-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SB2H90-E3/54
Internal Part NumberEIS-SB2H90-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)90V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 90V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SB2H90-E3/54
Related LinksSB2H90, SB2H90-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SB2H90-E3/54 Details Description
Related parts for SB2H90-E3/54
CONN PLUG 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 5.5A 6TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.43A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400V 250A A-PUK datasheet.pdf