Sullins Connector Solutions SBH31-NBPB-D16-SP-BK
SBH31-NBPB-D16-SP-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH31-NBPB-D16-SP-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .050" 32POS
Datasheet Download
SBH31-NBPB-D16-SP-BK.pdf
Availability of SBH31-NBPB-D16-SP-BK
QUANTITY
SBH31-NBPB-D16-SP-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH31-NBPB-D16-SP-BK
Internal Part NumberEIS-SBH31-NBPB-D16-SP-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSBH31
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.050" (1.27mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH31-NBPB-D16-SP-BK
Related LinksSBH31-NBPB, SBH31-NBPB-D16-SP-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH31-NBPB-D16-SP-BK Details Description
Related parts for SBH31-NBPB-D16-SP-BK
RES SMD 1.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf