| Internal Part Number | EIS-SBH51-LPPE-D10-ST-BK | |
| Featured Product | 1.0 mm Headers | |
| Standard Package | 53 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | SBH51 | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 20 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.039" (1.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.039" (1.00mm) | |