Sullins Connector Solutions SBH51-LPSE-D28-SM-BK
SBH51-LPSE-D28-SM-BK picture photo
Mfg. Part Number
SBH51-LPSE-D28-SM-BK
Brief Description
CONN HEADER 56POS 1MM GOLD SMD
Datasheet Download
SBH51-LPSE-D28-SM-BK.pdf
Availability of SBH51-LPSE-D28-SM-BK
QUANTITY
SBH51-LPSE-D28-SM-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SBH51-LPSE-D28-SM-BK
Internal Part NumberEIS-SBH51-LPSE-D28-SM-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product1.0 mm Headers
Standard Package20
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBH51-LPSE-D28-SM-BK
Related LinksSBH51-LPSE, SBH51-LPSE-D28-SM-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SBH51-LPSE-D28-SM-BK Details Description
Related parts for SBH51-LPSE-D28-SM-BK
IC OPAMP GP 225KHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28V 25A 700W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CABLE TIE/EDGE CLIP 50LB 5.9" datasheet.pdf