Luminus Devices Inc. SBM-160-RGBW-H41-RE102
SBM-160-RGBW-H41-RE102 picture photo
Mfg. Part Number
SBM-160-RGBW-H41-RE102
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE RGB, WHT
Datasheet Download
SBM-160-RGBW-H41-RE102.pdf
Availability of SBM-160-RGBW-H41-RE102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SBM-160-RGBW-H41-RE102 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBM-160-RGBW-H41-RE102
Internal Part NumberEIS-SBM-160-RGBW-H41-RE102
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package25
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesSBM-160
PackagingTray
ColorRed, Green, Blue, White - Cool (RGBW)
Wavelength623nm, 530nm, 455nm, 6500K
Flux @ 25°C, Current - Test215 lm Red, 550 lm Green, 90 lm Blue, 510 lm White
Current - Test4A Red, 4A Green, 4A Blue, 4A White
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.5V Red, 4.6V Green, 3.8V Blue, 3.8V White
Current - Max4A Red, 4A Green, 4A Blue, 4A White
Viewing Angle18° Red, 38° Green, 24° Blue
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Lumens/Watt @ Current - Test22 lm/W Red, 30 lm/W Green, 6 lm/W Blue, 34 lm/W White
Flux @ 85°C, Current - Test-
Thermal Resistance of Package1.46°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBM-160-RGBW-H41-RE102
Related LinksSBM-160-RGB, SBM-160-RGBW-H41-RE102 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SBM-160-RGBW-H41-RE102 Details Description
Related parts for SBM-160-RGBW-H41-RE102
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 40POS DL AU PCB datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU RESET MON 2.93V SOT-23 datasheet.pdf
DDR3 204P 4H RVS BOSSLESS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.7"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf