Diodes Incorporated SBR20A40CT
SBR20A40CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR20A40CT
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 40V 10A TO220AB
Datasheet Download
SBR20A40CT.pdf
Availability of SBR20A40CT
QUANTITY
SBR20A40CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR20A40CT
Internal Part NumberEIS-SBR20A40CT
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR20A40CT
Related LinksSBR20, SBR20A40CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR20A40CT Details Description
Related parts for SBR20A40CT
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 12POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf