Diodes Incorporated SBR20U150CT
SBR20U150CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR20U150CT
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 150V 10A TO220AB
Datasheet Download
SBR20U150CT.pdf
Availability of SBR20U150CT
QUANTITY
SBR20U150CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR20U150CT
Internal Part NumberEIS-SBR20U150CT
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If780mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 150V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR20U150CT
Related LinksSBR20, SBR20U150CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR20U150CT Details Description
Related parts for SBR20U150CT
IC SWITCH IR OPTICAL NPN SLOTTED datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
IC BIFIFO 512X36X2 10NS 132-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 7MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BNC STR-MINI SMB RA PLG 48" datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 125VDC datasheet.pdf