Diodes Incorporated SBR2U10LP-13
SBR2U10LP-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBR2U10LP-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 10V 2A 3DFN
Datasheet Download
SBR2U10LP-13.pdf
Availability of SBR2U10LP-13
QUANTITY
SBR2U10LP-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR2U10LP-13
Internal Part NumberEIS-SBR2U10LP-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSuper Barrier Rectifier (SBR®)
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBR®
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)10V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If460mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2mA @ 10V
Capacitance @ Vr, F102pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-UDFN
Supplier Device Package3-X1-DFN1411
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR2U10LP-13
Related LinksSBR2U1, SBR2U10LP-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR2U10LP-13 Details Description
Related parts for SBR2U10LP-13
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
DOWN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
BOARD DEV EMOTION WIN8 datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH CURR LIMT 8WSON datasheet.pdf
FUSE 20A TRACTION (1) datasheet.pdf