Diodes Incorporated SBR30A40CTFP
SBR30A40CTFP picture photo
Mfg. Part Number
SBR30A40CTFP
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 40V 15A ITO220AB
Datasheet Download
SBR30A40CTFP.pdf
Availability of SBR30A40CTFP
QUANTITY
SBR30A40CTFP Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR30A40CTFP
Internal Part NumberEIS-SBR30A40CTFP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesSBR®
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR30A40CTFP
Related LinksSBR30A, SBR30A40CTFP Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR30A40CTFP Details Description
Related parts for SBR30A40CTFP
HEAT SHRINK ASST DIA 6"EA 8PCS datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 4.7V 135MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 200V 25A KBJ datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
120UF 420V 22X30MM 105C 2000H datasheet.pdf