Diodes Incorporated SBR30A50CT
SBR30A50CT picture photo
Mfg. Part Number
SBR30A50CT
Brief Description
DIODE ARRAY SBR 50V 15A TO220AB
Datasheet Download
SBR30A50CT.pdf
Availability of SBR30A50CT
QUANTITY
SBR30A50CT Order Process
Ship out your order
Specifications of SBR30A50CT
Internal Part NumberEIS-SBR30A50CT
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If550mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBR30A50CT
Related LinksSBR30, SBR30A50CT Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBR30A50CT Details Description
Related parts for SBR30A50CT
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 14DIP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 350MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 190POS .050" SMD datasheet.pdf
KIT EVAL USB-SPI MC68HC908JW32 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf