Diodes Incorporated SBRT15U100SP5-7D
SBRT15U100SP5-7D picture photo
Mfg. Part Number
SBRT15U100SP5-7D
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 100V 15A POWERDI5
Datasheet Download
SBRT15U100SP5-7D.pdf
Availability of SBRT15U100SP5-7D
QUANTITY
SBRT15U100SP5-7D Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT15U100SP5-7D
Internal Part NumberEIS-SBRT15U100SP5-7D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTrenchSBR
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 5
Supplier Device PackagePowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT15U100SP5-7D
Related LinksSBRT15U1, SBRT15U100SP5-7D Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT15U100SP5-7D Details Description
Related parts for SBRT15U100SP5-7D
FIXED IND 100NH 12A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC HDMI TX 1.3A 150MHZ 64-TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SR HDR .197DE 8 ASY ST GLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
22UF 350V 12,5X20 datasheet.pdf
DUAL 20V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf