Diodes Incorporated SBRT3M40P1-7
SBRT3M40P1-7 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT3M40P1-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 40V 3A POWERDI123
Datasheet Download
SBRT3M40P1-7.pdf
Availability of SBRT3M40P1-7
QUANTITY
SBRT3M40P1-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT3M40P1-7
Internal Part NumberEIS-SBRT3M40P1-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesTrenchSBR
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePOWERDI®123
Supplier Device PackagePowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT3M40P1-7
Related LinksSBRT3M, SBRT3M40P1-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT3M40P1-7 Details Description
Related parts for SBRT3M40P1-7
GDT 200V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CABLE MOLDED RG59/U 60" datasheet.pdf
LED 4HI 3MM 5V GREEN PC MNT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MOD 3.6W MINI ZENIGATA 2700K datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HDR 50PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 50W datasheet.pdf