Diodes Incorporated SBRT3U45SA-13
SBRT3U45SA-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT3U45SA-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 45V 3A SMA
Datasheet Download
SBRT3U45SA-13.pdf
Availability of SBRT3U45SA-13
QUANTITY
SBRT3U45SA-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT3U45SA-13
Internal Part NumberEIS-SBRT3U45SA-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchSBR
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT3U45SA-13
Related LinksSBRT3U, SBRT3U45SA-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT3U45SA-13 Details Description
Related parts for SBRT3U45SA-13
DIODE GEN PURP 400V 60A DO203AB datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V SOT143-4 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO252 datasheet.pdf