Diodes Incorporated SBRT3U45SA-13
SBRT3U45SA-13 picture photo
Mfg. Part Number
SBRT3U45SA-13
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SBR 45V 3A SMA
Datasheet Download
SBRT3U45SA-13.pdf
Availability of SBRT3U45SA-13
QUANTITY
SBRT3U45SA-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBRT3U45SA-13
Internal Part NumberEIS-SBRT3U45SA-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchSBR
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 45V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBRT3U45SA-13
Related LinksSBRT3U, SBRT3U45SA-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SBRT3U45SA-13 Details Description
Related parts for SBRT3U45SA-13
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
7.5CAMERA ENCLSR KIT SS+FDARATD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
RECEPT .5M CORDSET A PLUG NICKEL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
IC OP AMP GP 3MHZ RR 14SOIC datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
50 MHz to 2200 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf