Mallory Sonalert Products SBS12LMMDPC
SBS12LMMDPC picture photo
Mfg. Part Number
SBS12LMMDPC
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
SPKR ALARM 9-12VDC 95DB
Datasheet Download
SBS12LMMDPC.pdf
Availability of SBS12LMMDPC
QUANTITY
SBS12LMMDPC Order Process
Ship out your order
Specifications of SBS12LMMDPC
Internal Part NumberEIS-SBS12LMMDPC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileSBS 150-4000 Drug Fluid
Featured ProductIEC60601-1-8 Medical Alarm Series
3D ModelSBSPC.igsSBSPC.satSBSPC.stp
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
Packaging*
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
Operating ModeMedical
Sound Pressure Level95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply40 ~ 200mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting Type*
Termination*
Size / Dimension*
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBS12LMMDPC
Related LinksSBS12, SBS12LMMDPC Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SBS12LMMDPC Details Description
Related parts for SBS12LMMDPC
RES SMD 523 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 18PS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 5VDC WIRE datasheet.pdf