Mallory Sonalert Products SBS12LMMVPC
SBS12LMMVPC picture photo
Mfg. Part Number
SBS12LMMVPC
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
SPKR ALARM 9-12VDC 95DB
Datasheet Download
SBS12LMMVPC.pdf
Availability of SBS12LMMVPC
QUANTITY
SBS12LMMVPC Order Process
Ship out your order
Specifications of SBS12LMMVPC
Internal Part NumberEIS-SBS12LMMVPC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileSBS 150-4000 Ventilation
Featured ProductIEC60601-1-8 Medical Alarm Series
3D ModelSBSPC.igsSBSPC.satSBSPC.stp
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
Packaging*
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
Operating ModeMedical
Sound Pressure Level95dB @ 9V, 10cm
Current - Supply40 ~ 200mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting Type*
Termination*
Size / Dimension*
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBS12LMMVPC
Related LinksSBS12, SBS12LMMVPC Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SBS12LMMVPC Details Description
Related parts for SBS12LMMVPC
RES SMD 82K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 34COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 410MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 2A SOT223 datasheet.pdf