Luminus Devices Inc. SBT-16-G-M11-MPE
SBT-16-G-M11-MPE picture photo
Mfg. Part Number
SBT-16-G-M11-MPE
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - Color
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE GREEN
Datasheet Download
SBT-16-G-M11-MPE.pdf
Availability of SBT-16-G-M11-MPE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SBT-16-G-M11-MPE Order Process
Ship out your order
Specifications of SBT-16-G-M11-MPE
Internal Part NumberEIS-SBT-16-G-M11-MPE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - Color
SeriesSBT-16
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Wavelength525nm
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test4A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)4.9V
Current - Max4A
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Lumens/Watt @ Current - Test-
Flux @ 85°C, Current - Test-
Thermal Resistance of Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBT-16-G-M11-MPE
Related LinksSBT-16-G, SBT-16-G-M11-MPE Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SBT-16-G-M11-MPE Details Description
Related parts for SBT-16-G-M11-MPE
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SPADE AVIKRIMP (B-507-06) datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LV8746V datasheet.pdf
IC REG INTERNAL BOOST 32TQFN datasheet.pdf
CR BRKR THRMMAG 12A 480VAC/65VDC datasheet.pdf