Mallory Sonalert Products SBT12MMPPC
SBT12MMPPC picture photo
Mfg. Part Number
SBT12MMPPC
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
ALARM 9-12VDC 90 DB
Datasheet Download
SBT12MMPPC.pdf
Availability of SBT12MMPPC
QUANTITY
SBT12MMPPC Order Process
Ship out your order
Specifications of SBT12MMPPC
Internal Part NumberEIS-SBT12MMPPC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound FileSBT 150-4000 Perfusion
Featured ProductIEC60601-1-8 Medical Alarm Series
3D ModelSBT12MPC.igsSBT12MPC.satSBT12MPC.stp
Standard Package25
Category Audio Products
FamilyBuzzers
Series-
Packaging*
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range9 ~ 12V
Frequency150Hz ~ 4kHz
Operating ModeMedical
Sound Pressure Level85dB @ 9V, 10cm
Current - Supply15 ~ 20mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting Type*
Termination*
Size / Dimension*
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBT12MMPPC
Related LinksSBT12, SBT12MMPPC Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SBT12MMPPC Details Description
Related parts for SBT12MMPPC
IC TRANSCEIVER RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
DIVIDER BATTERY HANDHELD 1=100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 782.422 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf