ON Semiconductor SBX201C-TB-E
SBX201C-TB-E picture photo
Mfg. Part Number
SBX201C-TB-E
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 2V 50MA 3CP
Datasheet Download
SBX201C-TB-E.pdf
Availability of SBX201C-TB-E
QUANTITY
SBX201C-TB-E Order Process
Ship out your order
Specifications of SBX201C-TB-E
Internal Part NumberEIS-SBX201C-TB-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)2V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)50mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If320mV @ 1mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package3-CP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBX201C-TB-E
Related LinksSBX201, SBX201C-TB-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
SBX201C-TB-E Details Description
Related parts for SBX201C-TB-E
DIODE ZENER 47V 3W SMB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPL SHTDWN 24SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER STATIC 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LAMP INCAND G-3.5 BAYONET 14.4V datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 19POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf