Vishay Semiconductor/Diodes Division SBYV28-100-E3/73
SBYV28-100-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
SBYV28-100-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 3.5A DO201AD
Datasheet Download
SBYV28-100-E3/73.pdf
Availability of SBYV28-100-E3/73
QUANTITY
SBYV28-100-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of SBYV28-100-E3/73
Internal Part NumberEIS-SBYV28-100-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)3.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 3.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SBYV28-100-E3/73
Related LinksSBYV28-1, SBYV28-100-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SBYV28-100-E3/73 Details Description
Related parts for SBYV28-100-E3/73
RES SMD 1.15M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf