Kingbright SC04-12SYKWA
SC04-12SYKWA picture photo
Mfg. Part Number
SC04-12SYKWA
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.4 TH
Datasheet Download
SC04-12SYKWA.pdf
Availability of SC04-12SYKWA
QUANTITY
SC04-12SYKWA Order Process
Ship out your order
Specifications of SC04-12SYKWA
Internal Part NumberEIS-SC04-12SYKWA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.738" H x 0.386" W x 0.200" D (18.75mm x 9.80mm x 5.08mm)
Digit/Alpha Size0.40" (10.16mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Cathode
ColorYellow
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating130mcd
Wavelength - Peak590nm
Power Dissipation (Max)75mW
Package / Case10-DIP (0.295", 7.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC04-12SYKWA
Related LinksSC04-1, SC04-12SYKWA Datasheet, Kingbright Distributor
SC04-12SYKWA Details Description
Related parts for SC04-12SYKWA
OSC XO 25.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
ANGLE SUPPORT ADJ BLACK 14.95" datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 180MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 5/8" 440MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf