Bel Fuse Inc. SC104-181
SC104-181 picture photo
Mfg. Part Number
SC104-181
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180UH 900MA 621 MOHM
Datasheet Download
SC104-181.pdf
Availability of SC104-181
QUANTITY
SC104-181 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC104-181
Internal Part NumberEIS-SC104-181
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance180µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation560mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)621 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC104-181
Related LinksSC10, SC104-181 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC104-181 Details Description
Related parts for SC104-181
RES SMD 34 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN 3.50 MTH-10 TB50 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE STD REC 1000V 6A DO-4 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf