Bel Fuse Inc. SC104-470
SC104-470 picture photo
Mfg. Part Number
SC104-470
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.5A 170 MOHM SMD
Datasheet Download
SC104-470.pdf
Availability of SC104-470
QUANTITY
SC104-470 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC104-470
Internal Part NumberEIS-SC104-470
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC104
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation1.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC104-470
Related LinksSC10, SC104-470 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC104-470 Details Description
Related parts for SC104-470
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 4POS .250 BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
VARISTOR 389V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 7.2A 12 MOHM TH datasheet.pdf