Bel Fuse Inc. SC105-270
SC105-270 picture photo
Mfg. Part Number
SC105-270
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 2.3A 110 MOHM SMD
Datasheet Download
SC105-270.pdf
Availability of SC105-270
QUANTITY
SC105-270 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC105-270
Internal Part NumberEIS-SC105-270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC105
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation1.76A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC105-270
Related LinksSC10, SC105-270 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC105-270 Details Description
Related parts for SC105-270
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS RTANG .8MM SMD datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOT1061 datasheet.pdf