Semtech SC1563ISK3.3TRT
SC1563ISK3.3TRT picture photo
Mfg. Part Number
SC1563ISK3.3TRT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5
Datasheet Download
SC1563ISK3.3TRT.pdf
Availability of SC1563ISK3.3TRT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC1563ISK3.3TRT Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1563ISK3.3TRT
Internal Part NumberEIS-SC1563ISK3.3TRT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1563ISK3.3TRT
Related LinksSC1563I, SC1563ISK3.3TRT Datasheet, Semtech Distributor
SC1563ISK3.3TRT Details Description
Related parts for SC1563ISK3.3TRT
IC LCD SUPPLY TFT QUAD 16-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 22POS .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 512X9 SYNC 15NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
PLG SPOOL 4-TYPE 3.4" CABLE OPEN datasheet.pdf
VACUUM PLATE datasheet.pdf
16V, 180レA Low Power, Low Noise, Single Precision CMOS Rail-to-Rail Output Operational Amplifiers IC datasheet.pdf