AVX Corporation SR201C104KAATR2
SR201C104KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR201C104KAATR2
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR201C104KAATR2.pdf
Availability of SR201C104KAATR2
QUANTITY
SR201C104KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR201C104KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR201C104KAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR201C104KAATR2
Related LinksSR201C1, SR201C104KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR201C104KAATR2 Details Description
Related parts for SR201C104KAATR2
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD/PAR GP D/A 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 520MA 360 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.42A 189 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf