Semtech SC1565IT-2.5T
SC1565IT-2.5T picture photo
Mfg. Part Number
SC1565IT-2.5T
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO220
Datasheet Download
SC1565IT-2.5T.pdf
Availability of SC1565IT-2.5T
QUANTITY
SC1565IT-2.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1565IT-2.5T
Internal Part NumberEIS-SC1565IT-2.5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1565IT-2.5T
Related LinksSC1565, SC1565IT-2.5T Datasheet, Semtech Distributor
SC1565IT-2.5T Details Description
Related parts for SC1565IT-2.5T
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 24HTSSOP datasheet.pdf
LED 3MM DUAL BI-LEVEL RED,RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS SKT datasheet.pdf
DGTL OSCOPE 12BIT 1GHZ 4CH datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/2.8V 0.3A 8XDFN datasheet.pdf