Bel Fuse Inc. SC1606-101
SC1606-101 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-101
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 300MA 2.6 OHM
Datasheet Download
SC1606-101.pdf
Availability of SC1606-101
QUANTITY
SC1606-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-101
Internal Part NumberEIS-SC1606-101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation300mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-101
Related LinksSC160, SC1606-101 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-101 Details Description
Related parts for SC1606-101
CONN TERM RING 16-14AWG #8 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FSD-FSD DUPLEX datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 40A 32V datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 30 OHM SMD datasheet.pdf