Bel Fuse Inc. SCTH2010-100
SCTH2010-100 picture photo
Mfg. Part Number
SCTH2010-100
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 380MA 900 MOHM
Datasheet Download
SCTH2010-100.pdf
Availability of SCTH2010-100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SCTH2010-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCTH2010-100
Internal Part NumberEIS-SCTH2010-100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCTH2010
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating380mA
Current - Saturation380mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCTH2010-100
Related LinksSCTH20, SCTH2010-100 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCTH2010-100 Details Description
Related parts for SCTH2010-100
RES 25 OHM 7W 5% WW RAD datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 13POS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS DR LOW P datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf