Bel Fuse Inc. SC1606-150
SC1606-150 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-150
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 880MA 400 MOHM
Datasheet Download
SC1606-150.pdf
Availability of SC1606-150
QUANTITY
SC1606-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-150
Internal Part NumberEIS-SC1606-150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating880mA
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-150
Related LinksSC160, SC1606-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-150 Details Description
Related parts for SC1606-150
MOD DIODE SCR 42.5A 240V .250"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 41.36MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE HI PERF 12A datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 700MA DIMMABLE datasheet.pdf