Bel Fuse Inc. SC1606-330
SC1606-330 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 580MA 820 MOHM
Datasheet Download
SC1606-330.pdf
Availability of SC1606-330
QUANTITY
SC1606-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-330
Internal Part NumberEIS-SC1606-330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating580mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)820 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-330
Related LinksSC160, SC1606-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-330 Details Description
Related parts for SC1606-330
SCREWDRIVER SLOT 0.6X3.5MM 8.03" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RETRO3M SEMMSR CABO NPNNONUL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 60MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 8COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
TERMINAL REDUCING SLEEVE datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 500 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf