Bel Fuse Inc. SC1606-680
SC1606-680 picture photo
Mfg. Part Number
SC1606-680
Brief Description
FIXED IND 68UH 400MA 1.6 OHM SMD
Datasheet Download
SC1606-680.pdf
Availability of SC1606-680
QUANTITY
SC1606-680 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1606-680
Internal Part NumberEIS-SC1606-680
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1606
Material - Core-
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.256" L x 0.220" W (6.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1606-680
Related LinksSC160, SC1606-680 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1606-680 Details Description
Related parts for SC1606-680
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC XDCP 256-TAP 50OHM 10-MSOP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING B20 datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM C 24V datasheet.pdf
E-SATA RA TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf