Murata Electronics North America GRM1555C1H8R2DA01J
GRM1555C1H8R2DA01J picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H8R2DA01J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H8R2DA01J.pdf
Availability of GRM1555C1H8R2DA01J
QUANTITY
GRM1555C1H8R2DA01J Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H8R2DA01J
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H8R2DA01J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H8R2DA01J
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H8R2DA01J Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H8R2DA01J Details Description
Related parts for GRM1555C1H8R2DA01J
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STATION 2-PUSHBUTTON 2-SPEED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 37POS SNGL PCB datasheet.pdf
BRONZE SERV POST CONN 4/0 STR-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf