Bel Fuse Inc. SC1608F-150
SC1608F-150 picture photo
Mfg. Part Number
SC1608F-150
Brief Description
FIXED IND 15UH 920MA 260 MOHM
Datasheet Download
SC1608F-150.pdf
Availability of SC1608F-150
QUANTITY
SC1608F-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1608F-150
Internal Part NumberEIS-SC1608F-150
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1608F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating920mA
Current - Saturation900mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1608F-150
Related LinksSC160, SC1608F-150 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1608F-150 Details Description
Related parts for SC1608F-150
IC D/A CONV 14BIT 50MSPS 28-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKR40S/AE40M/CKR40S datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC CTLR OVP AUTO RETRY 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLUE 500' datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC PWM CTLR CURR MODE SOT26 datasheet.pdf
10000UF 16V 25X30MM 85C 12000H datasheet.pdf