NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SC16C752IB48,157
SC16C752IB48,157 picture photo
Mfg. Part Number
SC16C752IB48,157
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC DUAL UART 64BYTE 48LQFP
Datasheet Download
SC16C752IB48,157.pdf
Availability of SC16C752IB48,157
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SC16C752IB48,157 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16C752IB48,157
Internal Part NumberEIS-SC16C752IB48,157
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
Features-
Number of Channels2, DUART
FIFO's64 Byte
Protocol-
Voltage - Supply2.5V, 3.3V, 5V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/Decoder-
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOS-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16C752IB48,157
SC16C752IB48,157 Details Description
Related parts for SC16C752IB48,157
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 16A TO3 datasheet.pdf
TERM BLOCK CARD EDGE 43POS TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X3.5X0.07" GREY datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf