NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SC16IS741IPW,112
SC16IS741IPW,112 picture photo
Mfg. Part Number
SC16IS741IPW,112
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART 16TSSOP
Datasheet Download
SC16IS741IPW,112.pdf
Availability of SC16IS741IPW,112
QUANTITY
SC16IS741IPW,112 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16IS741IPW,112
Internal Part NumberEIS-SC16IS741IPW,112
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTube
FeaturesRS-485
Number of Channels1, UART
FIFO's64 Byte
ProtocolRS232, RS485
Voltage - Supply2.5V, 3.3V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
With False Start Bit Detection-
With Modem ControlYes
With CMOS-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16IS741IPW,112
SC16IS741IPW,112 Details Description
Related parts for SC16IS741IPW,112
HDR STR DR.100 DP PF datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 70 MOHM TH datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 6MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16UQFN datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 600V KBPR datasheet.pdf