NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. SC16IS752IBS,151
SC16IS752IBS,151 picture photo
Mfg. Part Number
SC16IS752IBS,151
Manufacturer
Product Category
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Brief Description
IC UART DUAL I2C/SPI 32-HVQFN
Datasheet Download
SC16IS752IBS,151.pdf
Availability of SC16IS752IBS,151
QUANTITY
SC16IS752IBS,151 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC16IS752IBS,151
Internal Part NumberEIS-SC16IS752IBS,151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBridge Solutions
UARTs
I²C Bus Fundamentals
Featured ProductNXP - I²C Interface
PCN PackagingDate Code Extended 18/Jul/2013
2 Year Datecode Control 20/Jul/2013
Standard Package490
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter)
Series-
PackagingTray
Features-
Number of Channels2, DUART
FIFO's64 Byte
ProtocolRS232, RS485
Voltage - Supply2.5V, 3.3V
With Parallel Port-
With Auto Flow ControlYes
With IrDA Encoder/DecoderYes
With False Start Bit DetectionYes
With Modem ControlYes
With CMOS-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-HVQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC16IS752IBS,151
SC16IS752IBS,151 Details Description
Related parts for SC16IS752IBS,151
CAP FILM 0.012UF 10% 2KVDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED MOUNT .120" BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 10M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf