Bel Fuse Inc. SC1704-331
SC1704-331 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-331
Brief Description
FIXED IND 330UH 130MA 15 OHM SMD
Datasheet Download
SC1704-331.pdf
Availability of SC1704-331
QUANTITY
SC1704-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-331
Internal Part NumberEIS-SC1704-331
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating130mA
Current - Saturation90mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-331
Related LinksSC170, SC1704-331 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-331 Details Description
Related parts for SC1704-331
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
IC COMPARATOR DIFF DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
VARISTOR 37V 800A 1812 datasheet.pdf
RES SMD 400OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf