Bel Fuse Inc. SC1704-3R3
SC1704-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
SC1704-3R3
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.25A 190 MOHM
Datasheet Download
SC1704-3R3.pdf
Availability of SC1704-3R3
QUANTITY
SC1704-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1704-3R3
Internal Part NumberEIS-SC1704-3R3
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.25A
Current - Saturation800mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.264" L x 0.220" W (6.70mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1704-3R3
Related LinksSC170, SC1704-3R3 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1704-3R3 Details Description
Related parts for SC1704-3R3
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
ENCODER OPT 24POS PC MNT datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN DIN R/2 MALE 32CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BACKLIGHT DVR HI-EFF 23-WLCSP datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 14 POS datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE VINYL CLOT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 5V OUTPUT CHAS datasheet.pdf