Bel Fuse Inc. SC1813FH-330
SC1813FH-330 picture photo
Mfg. Part Number
SC1813FH-330
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 920MA 350 MOHM
Datasheet Download
SC1813FH-330.pdf
Availability of SC1813FH-330
QUANTITY
SC1813FH-330 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1813FH-330
Internal Part NumberEIS-SC1813FH-330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1813FH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance33µH
Tolerance±20%
Current Rating920mA
Current - Saturation900mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)350 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1813FH-330
Related LinksSC1813, SC1813FH-330 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1813FH-330 Details Description
Related parts for SC1813FH-330
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CALBRTD TH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" WW datasheet.pdf
CONN RCPT WALL MNT 56POS W/SCKT datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 35.6MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 1CH BIDIR 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf