Abracon Corporation AISC-0805-R0022J-T
AISC-0805-R0022J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805-R0022J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
AISC-0805-R0022J-T.pdf
Availability of AISC-0805-R0022J-T
QUANTITY
AISC-0805-R0022J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805-R0022J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805-R0022J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805.pdfAISC-0805.stp
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.2nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 1.5GHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package0907 (2317 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805-R0022J-T
Related LinksAISC-0805, AISC-0805-R0022J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805-R0022J-T Details Description
Related parts for AISC-0805-R0022J-T
CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MIC37122YM datasheet.pdf
D SUB 8W8 FE_PCR_UNLOADED_4-40 U datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf