Bel Fuse Inc. SC1813FH-R18
SC1813FH-R18 picture photo
Mfg. Part Number
SC1813FH-R18
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 180NH 11.2A 4.5 MOHM
Datasheet Download
SC1813FH-R18.pdf
Availability of SC1813FH-R18
QUANTITY
SC1813FH-R18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC1813FH-R18
Internal Part NumberEIS-SC1813FH-R18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC1813FH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance180nH
Tolerance±30%
Current Rating11.2A
Current - Saturation14A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC1813FH-R18
Related LinksSC1813, SC1813FH-R18 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC1813FH-R18 Details Description
Related parts for SC1813FH-R18
RES SMD 1.54KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.51A 63 MOHM datasheet.pdf
TRANS NPN 120V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA datasheet.pdf
RFID HTAG ADVANCED 3XSON datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 63 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf