Vishay/Dale RNR50J6041FSRSL
RNR50J6041FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR50J6041FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50J6041FSRSL.pdf
Availability of RNR50J6041FSRSL
QUANTITY
RNR50J6041FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50J6041FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR50J6041FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50J6041FSRSL
Related LinksRNR50J6, RNR50J6041FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50J6041FSRSL Details Description
Related parts for RNR50J6041FSRSL
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 180MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CIRC BD SHPR 20-1/2X15-1/2X2-1/2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC XLATR BIDIR 8BIT LV 20TSSOP datasheet.pdf
RES 59K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
4 SLOT SHELF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf