Souriau Connection Technology SC20ML-1S6
SC20ML-1S6 picture photo
Mfg. Part Number
SC20ML-1S6
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT SOCKET 20-22AWG CRIMP
Datasheet Download
SC20ML-1S6.pdf
Availability of SC20ML-1S6
QUANTITY
SC20ML-1S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC20ML-1S6
Internal Part NumberEIS-SC20ML-1S6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTrim Trio Connection System
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrim Trio® SM/SC-M
PackagingBulk
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge20-22 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingGold
Plating - Thickness29.5µin (0.75µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC20ML-1S6
Related LinksSC20M, SC20ML-1S6 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SC20ML-1S6 Details Description
Related parts for SC20ML-1S6
IDC CABLE- ASC20G/ AE20M / ASC20 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
B/S II HDR datasheet.pdf
LED T-3.25 12V WEDGE 25MA BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf