Bel Fuse Inc. SC2220-2R2
SC2220-2R2 picture photo
Mfg. Part Number
SC2220-2R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 40.6 MOHM
Datasheet Download
SC2220-2R2.pdf
Availability of SC2220-2R2
QUANTITY
SC2220-2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC2220-2R2
Internal Part NumberEIS-SC2220-2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC2220
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.5A
Current - Saturation3.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40.6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.209" W (6.00mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC2220-2R2
Related LinksSC222, SC2220-2R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC2220-2R2 Details Description
Related parts for SC2220-2R2
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 98POS datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 250 CLIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F, O datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12.5 datasheet.pdf