Souriau Connection Technology SC24ML1S31
SC24ML1S31 picture photo
Mfg. Part Number
SC24ML1S31
Manufacturer
Product Category
Contacts - Multi Purpose
Brief Description
CONTACT SOCKET 24-26AWG CRIMP
Datasheet Download
SC24ML1S31.pdf
Availability of SC24ML1S31
QUANTITY
SC24ML1S31 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC24ML1S31
Internal Part NumberEIS-SC24ML1S31
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyContacts - Multi Purpose
SeriesTrim Trio® SM/SC-M
PackagingBulk
TypeStamped
Pin or SocketSocket
Contact TerminationCrimp
Wire Gauge24-26 AWG
MaterialCopper Alloy
PlatingGold
Plating - ThicknessFlash
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC24ML1S31
Related LinksSC24M, SC24ML1S31 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SC24ML1S31 Details Description
Related parts for SC24ML1S31
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-7 datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 2.52A 56.2 MOHM datasheet.pdf
CONN SPRING 34POS SNGL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf