Mallory Sonalert Products SC250HJR
SC250HJR picture photo
Mfg. Part Number
SC250HJR
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT
Datasheet Download
SC250HJR.pdf
Availability of SC250HJR
QUANTITY
SC250HJR Order Process
Ship out your order
Specifications of SC250HJR
Internal Part NumberEIS-SC250HJR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File4500 Hz Slow Pulse
3D ModelSC1.igsSC1.satSC1.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSC
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeAC, DC
Voltage - Rated-
Voltage Range60 ~ 250V
Frequency4.5kHz
Operating ModePulse, Slow
Sound Pressure Level68dB @ 60V, 61cm
Current - Supply5 ~ 16mA
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationQuick Connect Tab - 0.250" (6.35mm)
Size / Dimension42.9mm Dia x 33.6mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC250HJR
Related LinksSC25, SC250HJR Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SC250HJR Details Description
Related parts for SC250HJR
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 15A D2PAK datasheet.pdf