Bel Fuse Inc. SC32B-271
SC32B-271 picture photo
Mfg. Part Number
SC32B-271
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 200MA 6 OHM SMD
Datasheet Download
SC32B-271.pdf
Availability of SC32B-271
QUANTITY
SC32B-271 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC32B-271
Internal Part NumberEIS-SC32B-271
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSC Series SMD Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC32B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance270µH
Tolerance±20%
Current Rating200mA
Current - Saturation135mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.161" L x 0.157" W (4.10mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC32B-271
Related LinksSC32, SC32B-271 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC32B-271 Details Description
Related parts for SC32B-271
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.1"L X 2.1"W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf