Bel Fuse Inc. SC3316F-331
SC3316F-331 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316F-331
Brief Description
FIXED IND 330UH 680MA 1.02 OHM
Datasheet Download
SC3316F-331.pdf
Availability of SC3316F-331
QUANTITY
SC3316F-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316F-331
Internal Part NumberEIS-SC3316F-331
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316F
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating680mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316F-331
Related LinksSC331, SC3316F-331 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316F-331 Details Description
Related parts for SC3316F-331
SWITCH DIP 8 POS UNSEAL BLACK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 2POS STR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPRING TERM BLK 75MM 2P LT GRY datasheet.pdf