Bel Fuse Inc. SC3316F-3R3
SC3316F-3R3 picture photo
Mfg. Part Number
SC3316F-3R3
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 6.5A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
SC3316F-3R3.pdf
Availability of SC3316F-3R3
QUANTITY
SC3316F-3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SC3316F-3R3
Internal Part NumberEIS-SC3316F-3R3
FamilyFixed Inductors
SeriesSC3316F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±30%
Current Rating6.5A
Current - Saturation6.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.530" L x 0.390" W (13.45mm x 9.90mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SC3316F-3R3
Related LinksSC331, SC3316F-3R3 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SC3316F-3R3 Details Description
Related parts for SC3316F-3R3
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACTIVE LOW TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 72W 6A datasheet.pdf
RES SMD 1.32K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf